Značilne jedi

Gospodinje so v starih časih res znale ustvarjati. Ustvarjati iz tistega malo, kar so si družine lahko privoščile ali kar jim je podarila mati narava. Kljub temu, da so skrbele za družino, živali doma in za domač vrt ter njive, so še vedno našle čas in ideje za pripravo okusnih jedi za povrnitev porabljene energije. Danes, če pogledamo na našo kulinariko, lahko s ponosom rečemo, da so ustvarile številne poslastice, po katerih dostikrat posežemo tudi danes. Sicer včasih pojmovane kot izjemno kalorične in nezdrave, se enostavno lahko prilagodijo vsakemu okusu, potrebi in dieti. Le tisto ustvarjalnost in iznajdljivost pristnih zasavskih gospodinj je potrebno prebuditi.

 
1. Funšterc ali knapovsko sonce
Natisni

Ne, ni samo festival v Hrastniku. In, ne, tudi ni samo tekmovanje v pripravi nečesa. Tisto nekaj je še ena prečudovita jed. Taka čisto zasavska. Taka čisto rumena. Zato ji že dolgo pravimo tudi knapovsko sonce. Gre za najbolj slovečo zasavsko jed. Testo pripravimo tako, da zmešamo moko, jajca, vodo, olje, ščep soli in ščep sladkorja v gosto, a še tekoče testo. Segrejemo ponev za palačinke, v katero ulijemo nekaj mešanice. Počasi jo zapečemo z obeh strani. Neke vrste palačinka naj bi bila debela od 1 do 2 prsta. Družine so skozi desetletja oblikovala svoje recepte. Ostaja pa še vedno naše zasavsko zlato rumeno sonce, ki ga lahko pripravljamo ne glede na dan v letu. Primerna je za glavno ali toplo predjed, lahko pa v njej uživajo tudi vegetarijanci.

 
2. Krumpatoč
Natisni

Jed je skozi desetletja in skozi veliko ust razvila različna imena. Tista, ki so se najbolj obdržala, so krumpantoč ali krumpentoč. Ta stara glažarska poslastica je kasneje prešla tudi na ostale predele Zasavja. Največkrat doma pridelan krompir so gospodinje olupile in ga surovega naribale. Osoljenega so ožele, nato pa dodale še jajce, moko in svež peteršilj. Skozi leta so svojo pot v krumpatoč našle razne začimbe, od čebule, česna, popra, ... Takšno zmes so nato oblikovale v male polpete, te pa so na zmerno vročem olju popekle do zlate barve. V takšni obliki ga lahko ponudite kot toplo predjed ali kot prilogo h glavni jedi. Ne mislite pa, da si ne zasluži mesta glavne jedi. Takrat jo lahko postrežete skupaj s solato po okusu.

 
3. Granadirmarš
Natisni

Ste imeli dolg dan? Je za vami ogromno dela, ki vas je utrudilo? Potem morate poskusiti granadirmarš. Gospodinje bi vam povedale, da morate najprej na maščobi prepražiti čebulo in ji dodati na kocke narezan zašinek. Ko je osnova za okus pripravljena, stresite v lonec še na lističe narezan ali nariban kuhan ter olupljen krompir. Povabite v veselo družbo še kuhane testenine ter vse skupaj premešajte. Jed je odlična z dodanim sirom, peteršiljem, drobnjakom ali pa tudi jajcem.

 
4. Jetrna klobasa z rižem
Natisni

Poleg dela v steklarni, rudniku ali kemični tovarni so se ljudje preživljali tudi z živinorejo. Gojili so svinje, v mrzlih delih leta pa so delali koline. Ena izmed takšnih je jetrna klobasa z rižem. V Zagorju so jo pripravljali predvsem s proseno kašo, pri nas pa so dodajali riž. Pravi Zasavci so celo mnenja, da znajo prave jetrnice narediti samo v Zasavju. Polnijo jih z mešanico svinjskega mesa in jeter, dodajo pa še slanino in riž. Čreva so mesarji najprej temeljito oprali. Slanino, meso, jetra, čebulo in česen so na drobno zmleli v mesoreznici. Riž so najprej na pol skuhali, nato pa ga dodali prej omenjeni mešanici. Pri začimbah so mesarji ponavadi imeli vsak svoj recept, dodajali pa so sol, poper in kumino. Črevo so nato napolnili samo do polovice.
Klobaso se je kuhalo na majhnem ognju približno 30 minut. Lahko jo kot glavno jed postrežete toplo ali pa jo dodate narezku v hladni obliki.

 
5. Krvavica s pimentom
Natisni

Samo ime dandanes marsikomu prinese grimaso na obraz. V resnici pa je ta klobasa ena izmed najboljših pri nas. Marsikdo še danes ne izda pravega recepta za svojo krvavico. Čreva so najprej temeljito operejo, svinjsko meso pa se kuha v vodi, kateri smo dodali jušno zelenjavo. Pljuča se kuhajo posebej. Ko je meso kuhano in zelo mehko, se ga najprej ohladi, nato pa zmelje. Slanino v majhnih kockah scvremo, da nastane mast. Riž povremo. Nasekljano čebulo se prepraži, da zarumeni. V posodo se združi vse sestavine. Preko vsega prelijemo precejeno kri in juho (ali vodo, v kateri smo prej kuhali meso in zelenjavo). Jušna se pri klobasah ne uporabi več. Z dobro premešano maso se nato napolnijo čreva. Na koncu klobase še barimo v vodi približno pol ure. V tem času voda ne sme zavreti. Ko jih prebodemo z zobotrebcem ali vilico in iz njih priteče tekočina, so kuhane. Priporočljivo je, da jih čimprej porabimo. Odlične so v kombinaciji s kislim zeljem ali kislo repo.

 
6. Prežgana juha
Natisni

Sicer res 'jed na žlico' kot radi rečemo, a je bila v preteklosti prilagojena dnevnim potrebam po energiji. Delavci so opravljali fizično težko delo, za kar so potrebovali dosti moči. Gospodinje so zato na masti prepražile moko, dodale začimbe (največkrat so bile kumina, sol, poper in peteršilj) ter vse skupaj zalile z vodo. Če je bila pri roki kostna juha, je jedi dodala še tisto dodatno noto. Ko je vse skupaj zavrelo, so zlile žvrkljano jajce in premešale. Praviloma je ta juha kar gosta in zato nasitna. Lahko pa so dodali tudi kocke kruha, ki so ga prej gospodinje posušile in popekle na masti.

 
7. Ocvirkova potica, metina potica
Natisni

Pri kateri koli vrsti potice je bil testo vedno zelo pomembno. Gospodinje so vnaprej pripravile kvasec. Danes predvsem uporabijo žlico moke, žlico sladkorja, kvas in malo mlačnega mleka. V skledi nato posebej pripravijo moko, posolijo, dodajo raztopljeno maslo ter ga skupaj s kvascem in mlačnim mlekom zamesijo v mehko testo. Lahko se zamesi tudi osnovno testo za kruh (brez margarine ali masla in jajc). Testo ponavadi vzhaja približno eno uro. Vzhajano razvaljajo na pomokani površini na prst debeline. Za nadev pripravijo pogrete ocvirke, lahko se dodajo tudi listi mete. Vse skupaj zavijejo, zavitek položijo v pekač in ga pustijo vzhajati. Peče se na 180 do 190 stopinjah Celzija okvirno eno uro.

 
8. Rudarska kisla juha
Natisni

Rudarska kisla juha je mešanica mesa, zelenjave ter dišav. Za pripravo se uporabljajo predvsem svinjske nogice in repi ali pa svinjske glave. Te najprej potopijo v mrzlo vodo, jih solijo in pustijo nekaj časa vreti. Predvsem za dodatno aromo in okus dodajo jušno zelenjavo (na masti prepraženo čebulo, česen, peteršilj, zeleno, por, kolerabo, zelje, cvetačo in korenje), nato še začimbe (lovorjev list, brinove jagode, timijan in majaron). Ko se meso zmehča, vlijejo kis in vino, dodajo še poper in narezano domačo klobaso. Postrežejo s kislo smetano.

 
9. Smetanova potica (s pregreto smetano)
Natisni

Pri smetanovi potici testo pripravijo na podoben način kot pri ocvirkovi ali metini. Pred mesenjem dodajo le še sladkor in vanili sladkor. Za nadev pripravijo pregreto smetano. To je smetana, ki so jo pobrali ob kuhanju (pečenju) domačega mleka. Razdelijo jo po razvaljanem testu. Nato ga zvijejo in prenesejo v pekač, kjer pred peko spet vzhaja.

Potice so se skozi leta spreminjale in kombinirale. Včasih so jo naredili le z ocvirki, včasih samo z meto, katera je bila lahko tudi sladka. Slednjo so v nekaterih domovih kombinirali s pregreto smetano.

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.